izkopavanje v Ilirski Bistrici

OdgovorNapisal/-a cougar » 01.01.2010 16:53:47

Pozdravljeni!Zanime me,če mi lahko kdo pove,kaj se je dogajalo v Ilirski Bistrici med ww2.Sprašujem zato,ker sem pred približno 20 leti,ko sem bil tam v bližini na dopustu s starši videl ogromno vojnega materiala,ko so poglabljali in oblagali s kamnom rečno strugo.Tisti kraj je bil prava zakladnica!Tam je bilo železja in ostalih predmetov ogromno.Še zdaj se točno spomnim kaj sem vse našel tam:Italijanske čelade,odlično ohranjene minometne mine brixia,puške manjših kalibrov,ki so bile vse brez zatvaračev in z zvitimi cevmi,ita.bajoneti,naboji z zaobljenemi konicami,nemške ročne bombe jajčke,konjske kosti,podkve,naboji za flak,boben za naboje za MG34,različno orodje,in pa super ohranjeno cev za MG42.Najbolj pa sem se razveselil najdbe pištole berete m1934,ki je bila brez platnic.Tisto strugo so kasneje obložili s kamnom,tako da so dosti tega pokrili.Ko sem hodil po strugi navzgor je bil tam neki most zraven pa železniška proga in povsod se je kaj našlo.Dolgo je že od tega in takrat sem bil še osnovnošolec in so mi starši večino tega stran zmetali.Spomnim pa se,da je ta kraj ob glavni cesti,ko si prišel v I.B. takoj pod mostom in na desno navzgor.Imena potoka pa se ne spomnim.Še zdaj me vleče,da bi šel še enkrat tja .
cougar

Kraj: Slovenska Bistrica

Ples pri Ilirski

OdgovorNapisal/-a bringo » 01.01.2010 18:27:42

Ples pri Ilirski

Pri Ilirski Bistrici so se konec aprila 45 zagozdile močne umikajoče se nemške enote. Poleg so bile tudi razne četniške, ustaške in domobranske enote, partizani pa so pritiskali z vseh strani. Po hudih topniških in zračnih napadih se je tam vdalo okrog 17 000 nemških vojakov z visokimi oficirji vred.
Tole sem zapisal po spominu, ti dogodki pa so omenjeni v marsikateri knjigi s partizansko tematiko. Nisem pa še zasledil knjige, katere osnovna tema bi bili prav ti boji in predaja.
Pred parimi leti mi je prileten možak pravil, kako je šel z mamo v začetku maja tja iz Logatca prepoznat in pokopat brata domobranca. Kakor si ti videl razmetano raznovrstno vojaško šaro, je on videl razmetana in razmesarjena trupla raznovrstnih vojska. Kot otrok je pomagal preobračat trupla, dokler nista našla pravega in ga pokopala za cerkvijo. Potem sta se vračala proti Logatcu med repom bežeče domobranske vojske in kot predhodnica prodirajoče partizanske vojske.
Mnogo je napisanega o drugi vojni na naših tleh, a vse preveč takih spomonov za vedno izginja. Za vso to vojno šaro, ki jo pobiramo okrog, so tudi zgodbe, ki izginjajo z ljudmi, ki so jo takrat prenašali.

Lp. Zbiralec zgodb
bringo

OdgovorNapisal/-a cougar » 01.01.2010 18:39:08

Hvala za pomoč.Škoda,da je vedno manj takih starih ljudi,ki bi lahko kaj povedali o dogajanju med vojno.
Tu še je slika naboja,ki sem ga našel tam:
Slika

Slika
cougar

OdgovorNapisal/-a 10MOTB » 02.01.2010 08:46:48

Zdravo
Na Bistriškem je bilo cel čas po prvi vojni prepišno.....vsi ti kraji so bili nekako naravno zaledje, pa tudi orientirani so bili na Reko. S prihodom Italijanov so se začeli burni časi. Dobrih 20km vzhodneje, na mogočnem planinskem masivu Snežnika je bila vzpostavljena meja.
N razmeroma lahko branljivem ozemlju so zgradili mnoge ceste in velike podzemske utrdbe ki še danes kljubujejo zobu časa.
Vse to vojaštvo je potrebovalo tudi nastanitvene objekte....samo mesto je imelo dve veliki zidani vojašnici, poleg tega pa je bilo še ogromno lesenih objektov po mestu in vaseh. Da ne govorim v okolici samih utrdb.
Ob pričetku vojne so Italijani izpraznil obmejni pas, ter se par dni kasnej e premaknili v Jugoslavijo....vojaštvo se je zmanjšalo, vendar so posadkovne enote v snežniških gozdovih ostale....se posebej so dobile na pomenu ob pojavu prvih partizanov.
Na tem območju se je že v začetku pojavila misel na upor....z organizacijo TIGR. ali pa posamezno (Jelšane). To misel so tudi večkrat udejanili (ilpopolo-Trst)...partizansko gibanje je bila le nadgradnja.
V prvih mesecih vojne je prišlo do manjših bolj kot ne patruljnih spopadov...Italijani so občutili nemoč....zato so v naslednjem letu množično požigali brkinske vasi in streljali nedolžne prebivalce.
Zato pa je bila kapitulacija Italije veliko veselje za celotno Primorsko......po 25 letih.
Čez te kraje so bežale razsule italijanske enote iz celotne Hrvaške, preko Snežnika pa tudi iz Dolenjske in Notranjske....na tem koncu je ostalo ogromno, ogromno orožja.....in opreme...še danes se vidijo odvržene bombe, čelade itd.....
Prišli so Nemci in nemška ofenziva....kaj se je dogajalo sem opisal v nekem drugem postu.
Z pojavom Nemcev se pojavijo tudi zametki SNVZ-ja....v letu 44 pa pride na ta konec tudi ogromno število srbskih četnikov in nedičevcev..poleg ruskih kozakov precej pisana vojska...a precej nevarni za civilno prebivalstvo.
S prihodom 4 armade v bližino linije Ingridstellung se je pričel krvavi ples v teh krajih.....97 armadni korpus je posedel nekdanje italijanske utrdbe od Reke po Rjećini, preko Klane na Snežnik, jih močno utrdil. Bile so nezavzetne za enote prekomorskih brigad....bili so se hudi boji....stari ljudje pravijo da si lahko hodil po truplih od Klane do Ilirske Bistrice.
Šele z obhodnim manevrom in z zasedbo Trsta se je končala bitka na tem območju....dobrih deset dni v vseh vremenskih okoliščinah je trajalo da so Nemci položili orožje.
Bilo je mnogo mrtvih in ranjenjh.....odvržene opreme pa toliko da......
S tem se je končala vojna na Bistriškem.
Ja vem kateri jarek, potok misliš.....sem bil zraven....mogoče je manj kot dvajset let...tudi sam sem našel ogromno nemških jajčk ter druge opreme.
Jew pa na tem koncu pokopano večje število nemških vojakov...prav v naslednjem obdobju naj bi pričeli z izkopavanjem nekaterih grobišč...
No to je na hitro.....za podroben opis bi rabil celo knjigo.

[b]Nak kdorkoli kdaj te vpraša,
kdo živi na zemlji tej,
vedi zemlja ta je naša,[color=#00BF00][/color]
tvoji dedi spijo v njej,
zanjo bori se naprej.[/b]
10MOTB

OdgovorNapisal/-a najslovenija » 02.01.2010 11:39:24

zelo zanimivo.... naslednjič ko grem mimo se bom prau ustavil in poiskal ta kraj :D
najslovenija

OdgovorNapisal/-a cougar » 02.01.2010 19:55:50

10MOTB ali mogoče veš ime tistega potoka?Dolgo nazaj je že odkar sem bil tam.Je pa malo naprej desno blizu potoka železniška proga in tam je tudi dosti stvari ležalo.Mogoče se bom tam ustavil poleti,ko grem na dopust,ker mi je malo daleč.Tako,da kdo rad koplje naj gre tja, sigurno se bo kaj našlo tudi brez detektorja.
cougar

OdgovorNapisal/-a 10MOTB » 03.01.2010 08:26:14

Zdravo
Ma ne vem točno kako se mu reče, bi moral vprašati.
Ne vem koliko boš danes še kej dobil.....no, nič ni nemogočega, verjetno te bodo malo čudno gledali, še posebej če bo kdo z detektorjem ril tam okoli.....zraven je zdaj trgovski center.....zmeraj dosti ljudi.

kdo živi na zemlji tej,
tvoji dedi spijo v njej,
10MOTB

OdgovorNapisal/-a cougar » 03.01.2010 09:18:37

Kaj pa malo naprej gor ob potoku,tam kjer je železniška proga in kamniti most in še dalje ,je tam tudi pozidano?Ko sem bil tam je bila voda zelo nizka ,kakih 30cm in tam gor naprej od tega mosta sem našel boben za MG34 in ostanke redenikov,z naboji.
cougar

OdgovorNapisal/-a 10MOTB » 03.01.2010 09:54:33

Zdravo
Ne, tam ni pozidano, je pa precej zaraslo.....ti pa svetujem da se prej dobro zmeniš z vrtičkarji, da ne bo potem nesporazumov :lol: , je pa verjetno za oba zadosti, sicer se pa hobija precej razlikujeta, mar ne. :)

kdo živi na zemlji tej,
tvoji dedi spijo v njej,
10MOTB

OdgovorNapisal/-a vandrej » 16.06.2010 11:31:02

Od 172 strani naprej:http://www.sistory.si/publikacije/pdf/prispevki/Prispevki_za_novejso_zgodovino_2004_1.pdf

Me zanima, če so potem dejansko izkopali ostanke ali ne?
vandrej

OdgovorNapisal/-a Lord Extra » 05.02.2015 18:02:36

za kakšno iskanje sem malo prepozen, glede na to da je bila tema odprta 2010 :)

mene samo zanima, če ima kdo kakšen dober predlog(naslov knjige) za literaturo, kjer bi lahko izvedel kje so se umikali 97armadni korpus, četniki.... leta 45 na primorskem. Hvala
Lord Extra

Re: izkopavanje v Ilirski Bistrici

OdgovorNapisal/-a najslovenija » 02.04.2016 17:07:32

Danes sem bil pri tem potoku, sevedno se kaj malega najde :)
najslovenija

OdgovorNapisal/-a najslovenija » 02.04.2016 17:54:09

Sem pa videl da da je nekdo nedolgo pred mano iskal tam, ker je bilo razrito
najslovenija

OdgovorNapisal/-a spo » 03.04.2016 18:28:03

najslovenija napisal/-a:Danes sem bil pri tem potoku, sevedno se kaj malega najde :)

Ali lahko objaviš kakšno fotografijo svojih najdb
spo

OdgovorNapisal/-a najslovenija » 11.04.2016 19:01:25

Trenutno imam samo to sliko:
par nemskih tromblonov je blo pa nemski kanister za gas masko pa flak naboji 20mm
Slika
najslovenija

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost