Orjuna !

OdgovorNapisal/-a Fritz » 02.05.2007 11:38:44

Žal tokrat ne predstavjam nobene nove fotografije oziroma dokumenta, vam pa postavljam vprašanje !

V Trbovljah je bil še precej pred 2.svetovno vojno spopad ( ki ga v nekdaj rdečih revirjih ) slavijo, kot veliko zmago delavstva ( rudarjev ) nad fašizmom, med rudarji in predstavniki ORJUNE ( to je bila nekakšna jugoslovanska fašistična organizacija, kot so bile takrat popularne v skoraj vseh evropskih državah ), ki so imeli pohod skozi mesto ( orjunašev je bilo približno 10, delavcev pa vsaj tisoč ) in na neki točki je prišlo do napada delavcev nanje in seveda so delavci pobili vse orjunaše !

Mene pa zanima ali bi mogoče kdo od vas imel kakšno fotografijo ORJUNE oziroma bi mogoče vedel kaj več o tem, ker jaz čeprav trenutno živim v Trbovljah, kakšnih bolj podrobnih podatkov ne najdem ne v muzeju, ne drugje ! ?

Upam, da mi moderator ne bo zbrisal prispevek, saj bi res potreboval pomoč, zanima me predvsem izgled in usoda te fašistične organizacije, ki je začuda poveličevala jugoslovanarstvo !
Fritz

OdgovorNapisal/-a tankist » 02.05.2007 11:58:41

Evo slika-orjunaši na vrhu Triglava.
ORJUNA-Organizacija jugoslovanskih nacionalistov,je bila polvojaška organizacija liberalcev.Mislim da so doživeli isto usodo kot vse politične stranke v Jugoslaviji leta 1929 ko je kralj razglasil diktaturo in so jih ukinili,pa čeprav so ga podpirali. Več si lahko pogledaš na googlu.
Kar se pa tiče dogodka v Trbovljah piše pa takole: V začetku junija 1924 je prišlo do oboroženega spopada med orjunaši in komunisti (rudarji) v Trbovljah.Orjunaši so namreč napovedali, da bodo tam ustanovili krajevno organizacijo in razvili svojo zastavo. Komunisti pa so zagrozili, da jim bodo to preprečili. Pričakali so jih v zasedi in v obojestranskem streljanju je padlo nekaj žrtev na obeh straneh. Orjunaši so bili močnejši, spopad pa je oblast izkoristila za prepoved (komunistične) Neodvisne delavske stranke Jugoslavije. Od takrat KPJ v ilegali.
Slika
tankist

Kraj: Ljubljana

Odgovor !

OdgovorNapisal/-a Fritz » 02.05.2007 18:15:38

Hvala ti za izčrpen odgovor in odlično sliko ! Me pa preseneča, da je nekaj orjunašev premagalo takšno število delavcev, kot jih je pričakala v Trbovljah !
Fritz

OdgovorNapisal/-a tankist » 02.05.2007 18:35:27

Rad pomagam :) Žal nikjer nisem zasledil koliko ljudi je bilo udeleženih v tem spopadu.Drugače je pa slika in tekst,ki sem ga napisal iz učbenika za zgodovino za 8. razred :D

Lp
tankist

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a luka » 02.05.2007 20:48:26

nevem, kje si zasledil, da je bilo orjunašev 10...?
luka

Kraj: Zagorje ob Savi

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost