Oznaka na naramkah Odreda JA za Slovensko primorje

OdgovorNapisal/-a spo » 28.02.2016 14:31:38

Na več fotografijah pripadnikov Odreda JA v coni A Julijske krajine sem zasledil, da imajo ti na naramkah bluz neko oznako. Žal še nisem naletel na sliko, na kateri bi bilo jasno videti, kako je točno zgledala ta oznaka. To kar je razvidno iz teh fotografij, me najbolj spominja na znak tankistov, ki se je nosil na epoletah za časa Kraljevine Jugoslavije ali na znak oklepnih enot NDH:

Slika

Tole pa je nekaj povečanih izsekov fotografij pripadnikov Odreda JA (vse fotogravije so iz revije LIFE in so dostopne tudi na spletu)

Slika

Slika

Slika

Kaj menite, za kakšno oznako gre? Ima morda kdo kakšno fotografijo, na kateri je jasno videti to oznako?
spo

Re: Oznaka na naramkah Odreda JA za Slovensko primorje

OdgovorNapisal/-a tankist » 28.02.2016 19:20:45

Spo to je to, odgovoril si že sam. Zdaj, tankci NDH in VKJ se ločijo v malenkosti ali dveh, ampak v osnovi so enaki. Tele fotografije poznam tudi sam, in glede na oznake, tanke in na temne titovke (črne, temno sive???), gre za tankiste in ne za splošne oznake odreda.
tankist

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a spo » 01.03.2016 19:46:37

tankist napisal/-a: Tele fotografije poznam tudi sam, in glede na oznake, tanke in na temne titovke (črne, temno sive???), gre za tankiste in ne za splošne oznake odreda.

Ali ti je morda poznano, če so takšno oznako nosili le tankisti Odreda ali tudi ostali tankisti JA v tistem času ? Vem, da je bila s pravilom o uniformah JA iz leta 1946 predpisana oznaka rodu v obliki tanka za epolete oficirjev tankovskih enot, vendar je bil tank drugačne oblike:

Slika

Pa tudi iz teh fotografij, iz katerih so izseki, ki sem jih zgoraj objavil, je razvidno, da gre za uniforme, ki niso po pravilu iz leta 1946 - oficir na zgornji sliki še vedno nosi čin poročnika na rokavu bluze. Pa tudi sicer te oznake nosijo na naramkah ne samo oficirji ampak tudi vojaki.

Slika
spo

OdgovorNapisal/-a tankist » 01.03.2016 20:43:09

Glede na uniforme bi rekel, da je to slikano v obdobju '45-'46. Tank oblike po pravilu 1946 mislim, da ni bil, po mojem mnenju, nikoli uveden. Po fotografijah sodeč so tankisti JA nosili oznake VKJ, NDH ali ruske oznake, največkrat pa nič.
Tankisti 2. tankovske brigade so v naše kraje prinesli ruske oznake predvojne in medvojne oblike (enaka oznaka). Prav tako so prinesli take oznake tankisti šolani v Rusiji v prvih letih po vojni. Sploh je bila v letih do informbiroja, popularna moda mešanja ruskih delov uniform in oznak z našimi. Najbrž kot znak prestiža pripadnikov šolanih v tujini, v tem primeru Rusiji. Najbolj opazno je to pri tankistih, sploh pa pilotih.
Prilagam fotografije iz moje zbirke:
Prvi ima na epoletah ''pitomca'' znak ruske oblike. Po vsej verjetnosti gre za pripadnika prvega letnika jugoslovanskega tankovskega vojaškega učilišta. Učilišče je bilo ustanovljeno v prvih letih po vojni v Beogradu, šolanje pa je trajalo 2 leti.

Slika

Na drugi fotografiji vidimo kapetana v letni uniformi jugoslovanske oblike z odprtim ovratnikom, ki je bila predpisana za oficirje, pripadnike oklepnih enot z rusko kapo pripadnikov oklepnih enot. Na letni bluzi so epolete jugoslovanske oblike z znakom ruske oblike.

Slika

Na tretji fotografiji je skupina vojakov, zanimiv je seveda srednji z epoletami desetarja in znakom oblike VKJ ali NDH.

Slika

Za boljšo predstavo pa prilagam še epolete iz moje zbirke. Epoleta poročnika oklepnih enot z oznako ruske oblike in pa epolete mlajšega vodnika z nedokončanimi oznakami (neposrebrenimi) oblike VKJ ali NDH.

Slika

Slika
tankist

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a spo » 01.03.2016 22:17:56

Hvala za izčrpen odgovor
spo

OdgovorNapisal/-a planinec » 02.03.2016 11:32:23

Odlično.
planinec