Letališče Slatina

OdgovorNapisal/-a tankist » 09.12.2011 18:41:51

V sklopu nalog, ki jih opravljamo na misiji KFOR na Kosovu, je bilo tudi varovanje bivšega vojaškega letališča Slatina zraven Prištine.
Samo letališče je zdaj mednarodno civilno letališče. Ostali del letališča z podzemnimi objekti, delavnicami, nastanitvenimi objekti itd..,pa je razdeljen na dva dela. En del je v upravljanju Kosovske policije, kjer imajo nekakšno policijsko akademijo, drugi del pa upravlja KFOR.
Letališče je bilo med letalskimi napadi leta 1999 večkrat močno bombardirano, vendar kakšne večje škode ni bilo. Vsa letala so bila varno spravljena v podzemnem delu in so po končani nevarnosti odletela v Srbijo. Leta 1999 so potem letališče zasedli Rusi, nadaljna zgodba pa je jasna zato o tem ne bom pisal. Smo pa bili ena izmed zadnjih enot KFOR na tej nalogi, saj bodo v tem mesecu vse prepustili Kosovski policiji.
Nikjer nisem našel podatka kdaj naj bi bilo letališče zgrajeno, predvidevam pa da je bilo v '60 letih. To letališče je bilo drugi največji objekt tovrstnega tipa v Jugoslaviji. Na prvem mestu sedaj uničeno letališče Željava zraven Bihaća.
Podzemni del letališča se je imenoval ''Morava''. Gre za tunel z dvema vhodoma/izhodoma, dovolj velik da je notri šlo več letal tipa MIG 21. Notri so še prostori poveljstva objekta, prostori poveljstva letalskega polka, skladišča, itd... Podzemni del je bil z dvigalom povezan z operativnim centrom in centrom zvez na površju.
To je bilo matično letališče 83. zračnega lovskega polka, ki je imel v sestavi 123. in 124. lovsko eskadriljo. Za tiste, ki jih zanima več o tem, spodnji link(tisti, ki imate probleme z angleščino si članek lahko spremenite v srbski jezik. Je napisan v latinici.):

http://en.wikipedia.org/wiki/83rd_Fight ... n_Regiment

Še fotoreportaža in pa nekaj linkov (vse slike ''kako je bilo nekoč'' najdene na internetu)

Slika

Slika

Slika

Slika

To zgoraj je severni vhod v podzemni objekt, ki je bil zadet vsaj dvakrat. Ena bomba je prebila sam obok/kaponir nad vhodom (nova kovinska streha) druga pa je padla malo više.
Spodnje slike prikazujejo podzemne poškodbe tega zadetka.

Slika

Slika

Slika

Tisto zeleno so kovinska vrata, ki so velika toliko da zakrijejo cel vhod. Naj bi zdržale tudi močnejše zadetke in jedrske bombe moči 50 kilo ton (kar je bilo ob izdelavi najbrž dovolj). Vsekakor so med zadnjimi bombardiranji opravila svojo nalogo.
Ob izpadu elektrike ali okvari pogonskega mehanizma so se vrata zapirala ročno z spodnjo ''aparaturo''.

Slika

Podzemna ''stajanka''

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nepoškodovani južni vhod. Tunel je zalomljen zaradi manjšega učinka morebitne eksplozije.

Slika

Vhod in prostori poveljstva polka in poveljstva objekta

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Tunel do vhoda v že omenjeno dvigalo

Slika

Nekoč srce in možgani objekta, danes samo kup kovine in plastike

Slika

Slika

Slika

Skladišče raket

Slika

Slika

Kotlovnica

Slika

Slika

Slika

Prostor klime

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Skladišče goriva

Slika

Slika

Ruska zapuščina

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

''SITNO''

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

OPERATIVNI CENTER (OC) - kontrolni stolp
Originalni stolp je brez kovinske nadgradnje -hišice. Kdaj je bila postavljena ne vem. Tudi sama cesta do tega položaja je novejše izdelave, prav tako maskirni vzorec. OC je zaprt z kovinsko zaščitno ''polknico''. V sam prostor si lahko prišel skozi prikazan zunanji vhod (v bistvu je bil to zasilni izhod) ali pa z dvigalom.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Prostori centra zvez z vrati dvigala

Slika

Umetnost na hodnikih centra zvez

Slika

Slika

Slika

Slika

Cesta do OC. Zadaj se vidi južna pista in pa spodaj PARCA (premična avio radionica)

Slika

Severna pista z glavnim objektom (zdaj policijska akademija). Beli objekti za njo so glavno skladišče goriva za KFOR. V gozdičku spodaj desno so nastanitveni objekti, stacionar, jedilnica, delavnice,itd....

Slika

Severna pista (zadaj v megli civilno letališče) in pa ostali objekti. Vidi se do kam je včasih segalo vojaško letališče

Slika

Pogled iz severne piste proti OC. Na levi se vidi del strehe jedilnice in kantine.

Slika

Severna pista. V ozdju hrib Goles na katerem je imela PVO svoj radar, ki je bil tudi bombardiran in uničen.

Slika

Goles z novim radarjem in pa posnetek NATO izvidovanja radarja pred in po bombardiranju leta 1999

Slika

Slika

NATO izvidovanje. Pred in po bombardiranju

Slika

Desno spodaj glavni objekt (policijska akademija) - mala pomoč pri orientaciji

Slika

Celotno letališče

Slika

Letališče z obrazložitvami (kdaj so bile dodane ne vem)

Slika

Fotografije zadetega severnega vhoda kmalu po bombardiranju

Slika

Slika

Slika

Kaponir za preizkušanja orožja (topov in mitraljezov) letal. Pred njim ostanki zadetega MIG -a (letalo ni bilo v uporabi, samo parkirano je bilo tam) Pri fotografiji z obrazložitvami je pod ''probni sto''.

Slika

Podzemni objekt nekoč in pa MIG- i na južni pisti.

Slika

Slika

Še nekaj filmčkov

http://www.youtube.com/watch?v=OzFrAB8Grew

http://wn.com/Slatina_Air_Base - (2. in 3. filmček)

http://www.youtube.com/watch?v=RIbjmJbw ... re=related

Vojaška shema letališča

Slika

Posnetek letalske baze Divulje kjer je prikazan vrvež pred podobnim objektom.

Slika

In pa še par mojih najdb z letališča. Ruski dokumenti, del bombe iz leta 1999 (gre za del tele bombe - http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_82_bomb) ostanki letaske šapke jugoslovanske RV i PVO najdene v tunelih. Naknadno sem pa še dobil kar redek našite razformirane 123. lovske eskadrilje ''LAVOVI''.
Mesto najdbe šapke

Slika

Najdbe

Slika

Slika

Slika

To je to. Če kogar še karkoli zanima naj vpraša. Veliko se pa najde podatkov na internetu.

Zadnjič spremenil tankist, dne 10.12.2011 09:04:55, skupaj popravljeno 3 krat.
tankist

Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a cibo » 09.12.2011 19:02:49

Proti Željavi je ta še kar v dobrem stanju!!
cibo

Re: Letališče Slatina

OdgovorNapisal/-a Damjan73 » 09.12.2011 19:56:43

Slika

SAMO SLOGA SRBINA SPAŠAVA
...seveda super prispevek! :)
Damjan73

Kraj: sLOVEnija

OdgovorNapisal/-a akaj » 09.12.2011 20:46:41

Bravo
akaj

OdgovorNapisal/-a 10MOTB » 09.12.2011 20:51:14

Eee tu sem bil.....večkrat smo se dobro zmlatili z Madžari :lol: , majstri so tapravi za JRM.....ne šmirglajo žive sile.
Molotovke pa gasa....pa BRDM na polno:)
Tule ima KFOR poligon za suhe drilie za JRM...

Drugače pa odličen prispevek!
Srečno dol, pa pazite na severu...v Leposaviču so čevapi odlični, če je možnost pa še na Šarplanino in Kopaonik pogledat. Rugova je pa itak železni repertoar vsake misije :)))
10MOTB

OdgovorNapisal/-a M67 » 09.12.2011 21:30:43

he, so jo pa dobro spucali... jaz sem bil dol leta 2000, pa je bilo še lepo vidno od bombardiranja. Železnica je imela slepi tir, oziroma industrijski tir, ena cesta je bila vzporedno z glavno pisto, pa dve dovozni.
Res tam so bili Rusi, strašni reveži brez oskrbe, takrat je bilo samo blato, oni pa v šotorih.. Jedli so največ kar so jim drugi dali.
Slatinska enota je ostala v bunkerju, en vhod je bil zbombardiran...onemogočeno naj bi jim bilo delovanje. Kaj je bilo res kdove. Verjetno se bi samo zapeljali do vzletne piste... ki je kar odaljena pa bi bilo konec izleta.

Super prispevek! Lepo se imejte doli. Pa pejte kaj na sever pogledat!
M67

OdgovorNapisal/-a Loki » 09.12.2011 21:44:09

Hvala za odličen in poučen prispevek!
Loki

OdgovorNapisal/-a zanbos » 09.12.2011 22:29:04

no na teh podzemnih vhodih v galerije, podzemne hangarje sem pa jest cepu strazo v treh smenah+lovljenje "teroristov" po kosovu v kompaniji civilne policije. sem bil v vojni policiji, protiteroristicna enota, plavac. smo hodili pozimi krast v gelerijo avionsko gorivo (kerozin) da smo se greli na straži pri vhodih. no na vrh hriba nad kasarno smo pa po kazni "zbog ovoga vaseg druga, sto se nije vratio u cetu....". no smo imeli jutranjo fiskulturu. jebi ga.
zanbos

OdgovorNapisal/-a nobax » 10.12.2011 08:57:47

Odlično! :)

nobax

Kraj: Koroška

OdgovorNapisal/-a tankist » 10.12.2011 09:24:14

Zanbos, lahko še kaj več napišeš kako je bilo nekoč na tem letališču? Še kakšna anekdota, kakšna fotka?
10MOTB je bilo v planu nekaj podobnega, ampak zaradi sranja na severu so vse take aktivnosti odpovedane.
M67 bili smo na severu. Takrat ko je počilo v Mitrovici na mostu smo bili tam kakih 14 dni...

Še en filmček o ameriških brezpilotnih letalih. Na koncu je še kratek del o Slatini. Seveda to niso ruska letala, kot pravi komentator ampak nepoškodovana jugoslovanska letala. Američani so pa mislili da so si Rusi pripeljali svoje...

http://entertainment.webshots.com/video ... 4253UPmYVv

Hvala vsem za dobre želje!
tankist

OdgovorNapisal/-a blastedmind » 10.12.2011 15:54:01

super prispevek, srečno!
blastedmind

OdgovorNapisal/-a Dado » 11.12.2011 01:40:56

Zanimiv prispevek, tankist.
In srečno !

Lp.D
Dado

OdgovorNapisal/-a izi » 15.01.2012 12:32:41

kapo dol za prispevek res fotke so ena A.
izi

OdgovorNapisal/-a vilis » 15.01.2012 12:53:48

tankist napisal/-a:Zanbos, lahko še kaj več napišeš kako je bilo nekoč na tem letališču? Še kakšna anekdota, kakšna fotka?
10MOTB je bilo v planu nekaj podobnega, ampak zaradi sranja na severu so vse take aktivnosti odpovedane.
M67 bili smo na severu. Takrat ko je počilo v Mitrovici na mostu smo bili tam kakih 14 dni...

Še en filmček o ameriških brezpilotnih letalih. Na koncu je še kratek del o Slatini. Seveda to niso ruska letala, kot pravi komentator ampak nepoškodovana jugoslovanska letala. Američani so pa mislili da so si Rusi pripeljali svoje...

http://entertainment.webshots.com/video ... 4253UPmYVv

Hvala vsem za dobre želje!
Na posnetku rece komentator da se vidijo ruski migi, po mojem misli da so izdelani v Rusiji in ne da so jih pripeljali Rusi :!: :?: Sicer pa SUPER prispevek, svaka cast
vilis

OdgovorNapisal/-a tankist » 18.01.2012 09:53:57

Jaz mislim da so američani kar verjeli da so to ruski ruski MIG-i. Komentator pove tudi da so zraven njih, njihove ruske ''posadke'' (po vsej verjetnosti mišljeno mehaniki in podobno). In njihovo prisotnost naj bi odkrili ravno z predatorji.
In glede na to, da je takrat zaradi tega letališča skoraj ponovno počilo med Z in V, jaz tej trditvi verjamem.
Je pa seveda stvar posameznika, kako izjave komentatorja interpretira...
tankist

OdgovorNapisal/-a cibo » 18.01.2012 11:34:42

Se strinjam z komentatorjem,to so ruski migi,saj jih jugoslavija ni nikoli proizvajala,niti licenčno,torej so ruski,ki jih je jugoslavija pač kupila.Glede pilotov bi pa rekel:Jugoslavija je takrat imela dovolj pilotov za ta letala ,in ne vem zakaj bi uvažali tujce.Pa tudi če bi prišli leteti takrat na mige-21 (o teh je v prispevku beseda)bi jih morali na te tipe prešolati,ali pa pripeljati že upokojene ruske pilote!
cibo

OdgovorNapisal/-a tankist » 18.01.2012 17:50:47

Na posnetku so nepoškodovani jugoslovanski MIG-i 21, ki so jih po koncu letalskih napadov pripeljali iz podzemnega dela letališča, kjer so bili spravljeni med bombardiranji. Kasneje so varno preleteli v Srbijo. Tam je bil 83. letalski polk z obema eskadriljama razpuščen, njegova letala pa premeščena v druge enote. Več o tem na linku o 83. polku, ki je tudi v tej temi.
Stvar je samo o tem, da so američani mislili da na tistem letališču po bombardiranju, ni ostalo celo nobeno jugoslovansko letalo.
Če so zraven letal ruski vojaki je nemogoče reči. Lahko so, lahko pa niso. Defenitivno pa Rusi na tem letališču niso imeli svojih letal. Pa tudi če bi jih imeli, to sigurno nebi bili že takrat zastareli MIG-i 21...
tankist

..........

OdgovorNapisal/-a vilis » 18.01.2012 19:36:05

Pa mislite da Americani ne bi pogruntali ce bi pripeljali Rusi svoje Mige? Z vso svojo obvescevalno tehniko :?: Pa tud avioni majo oznake, barvo,itd razlicno od drzave do drzave...Samo logicno sklepam, ni me treba takoj napizdit :!:
vilis

OdgovorNapisal/-a tankist » 18.01.2012 19:41:04

Ja, a ni več kot očitno da niso pogruntal?! Posnetek je ameriški ne neka ''sovražna propaganda''....
Kot sem že rekel, vsak lahko interpretira po svoje....
tankist

..........

OdgovorNapisal/-a vilis » 18.01.2012 21:18:16

Posnetek je sicer res Ameriski... Ampak civilni :!: Se zmeraj vztrajam da Americani zelo dobro vedo kaj se dogaja po celmu svetu
vilis

Slatina

OdgovorNapisal/-a Marsel » 26.01.2012 15:21:17

Lepo je videt te slike,ker namreč tam sem služil vojsko leta 1987-1988.Bil sem v eni od eskadril migov-21,kot posluževalec le teh(polnjenje goriva,menjava črne skrinjice,menjava akumulatorjev,itd.)Prav tako smo v tem rovu,kjer so bili shranjeni Migi,dajali požarstvo.Morate pa vsi vedet,da je letališče imelo tri piste.Dve iz rova,ki sta tudi služili kot vzletišče(smo to izvajali),in eno glavno kakih 2 kilometra nižje,s katerimi sta bili ti dve povezani.Takrat kot poročnik je bil tudi en slovenec,ki leti sedaj na Pilatusih v slovenski vojski.Mislim da se piše Pavlin.Pa lep pozdrav vsem.
Marsel

OdgovorNapisal/-a cibo » 26.01.2012 20:32:49

Blaž Pavlin,ja še leti! In še slika kako izgleda danes!
Slika
cibo

Slatina

OdgovorNapisal/-a Marsel » 27.01.2012 14:59:09

Ja, je ta pilot.Ni se ne vem kaj dosti spremenil.Sva pa bila tudi skupaj na dežurstvu na glavnem letališču,kjer sta bila dva Mig-a 21 v pripravljenosti.On se seveda mene ne spomni,ker kot vojaki z piloti nismo nevem kej kontaktirali.Vmes so bili vodniki in ostali.Če bo kdaj možnost,bom obiskal ta kraj,da malo obudim spomine.Lep pozdrav vsem,ki ste trenutno tudi v teh krajih.
Marsel

OdgovorNapisal/-a tankist » 27.01.2012 15:46:34

Marsel, pozdravljen. Tretja glavna pista je zdaj civilno letališče. Na parih slikah se vidi v ozadju. Celo letališče z vsemi tremi pistami je pa tudi na eni fotografiji.
Bi lahko povedal malo več o tem letališču? Koliko letal je bilo, katere enote so vse bile tam, sistem dela,ipd...? Mogoče kakšna anekdota, fotografija? Vem kako je bilo z fotografiranjem v JLA, pa vseeno se kdaj kaj najde:)
tankist

OdgovorNapisal/-a cibo » 28.01.2012 21:14:07

Marsel bodi siguen ,če bi se te Blaž spomnil(in mogoče bi se te)da bi šel na kavo z teboj in da bi poklepetala in obudila spomine.
cibo

OdgovorNapisal/-a Marsel » 02.02.2012 19:55:25

Pozdravljeni,ja je bilo kar zanimivo na tem letališču.Moram povedat,da je to letališče imelo dve eskadrilji.Zdaj točno ne morem povedat,koliko Mig 21 po vsaki,ampak mislim,da jih je bilo v vsaki nekje 15.Ob robu piste so bili tudi stari Migi (mislim,da 13).Kao, če se iz satelite vidi,več jih zgleda.Ko je bilo konec letenja,smo vse Mige 21 zahaklali za traktorje in jih zvekli v hrib(Goleš).V sami kasarni pa smo bili tako plave uniforme in zelene uniforme(se nismo marali).Jezni so bili,ker so nas z avtobusi pripeljali na kosilo(iz piste)in smo tudi prvi jedli.Ni bilo sovraštva,ampak bolj pripadnost.Aja pa še nekaj,v kasarni pa smo res pozdravljali samo pilote,ostalih zelenih pa ne.Razen,če je bil zeleni(prašinar) kak kapetan ali več,pa še to z muko.Je pa pri nas tudi Mig 29 pristal,smo ga lahko mi kot oskrbovalci videli na letališču(seveda je bila kabina zaprta).Priletel je iz BG(Batajnica).natočil kerozin in odletel.Žal pa moram povedat,da nimam niti ene slike,bom pa napisal še kaj,kar se mi je tam vse dogajalo.Pač služba in ostalo.Aja moram povedat,da sem tudi sam letel lahka letala v MB(pred vojsko in po njej).Lep pozdrav vsem aviovojaško usmerjenim.
Marsel

OdgovorNapisal/-a cibo » 02.02.2012 20:58:18

Marcel praviš da si letel v LCM?.Tudi Blaž tam včasih leti,sploh če kdo polaga kaki izpit,je pa blizu letališča doma!!
cibo

Re: Slatina

OdgovorNapisal/-a safar » 22.12.2015 21:25:58

Marsel napisal/-a:Lepo je videt te slike,ker namreč tam sem služil vojsko leta 1987-1988.Bil sem v eni od eskadril migov-21,kot posluževalec le teh(polnjenje goriva,menjava črne skrinjice,menjava akumulatorjev,itd.)Prav tako smo v tem rovu,kjer so bili shranjeni Migi,dajali požarstvo.Morate pa vsi vedet,da je letališče imelo tri piste.Dve iz rova,ki sta tudi služili kot vzletišče(smo to izvajali),in eno glavno kakih 2 kilometra nižje,s katerimi sta bili ti dve povezani.Takrat kot poročnik je bil tudi en slovenec,ki leti sedaj na Pilatusih v slovenski vojski.Mislim da se piše Pavlin.Pa lep pozdrav vsem.

Pozdravljen,

tudi jaz sem služil vojsko (JNA) na tem letališču. Iz Sombora sem tam prišel junija 1986 in bil do marca 1987. Služil sem na Migih (identični posel) v drugi eskradrilji.

Lep pozdrav!
safar

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost