OdgovorNapisal/-a RazY » 21.08.2007 14:42:31

Imam eno vprašanje: Koliko stane RK verzija 57??
RazY

Kraj: Žiri- Karantanija

OdgovorNapisal/-a germanmedals » 21.08.2007 14:55:21

okrog 250 eur,...če maš srečo lahko tudi manj 8)
če bi te zanimal bi lahko dobil enega, mogoče je še na voljo
germanmedals
EXECUTOR

Kraj: Wajdušna

OdgovorNapisal/-a Collector » 21.08.2007 15:29:20

Cena RK 57 je odvisna od modela oz. tipa.
1. model Schinkel ali S&L je nad 750 Eurov (vsi so bili podeljeni veteranom in okvirji so narejeni iz original medvojnega orodja), ponekod dosegajo cene predvsem za Schinkle tudi 2000 Eurov.
2. model S&L je od 250-500 Eurov (je iz treh delov, proizvedenih je bilo veliko kosov, in bolj malo podeljenih veteranom). Loči se tudi na zgodnje in pozne, izdelovali so jih med leti 1960-1970.
3. Model S&L je vlit iz srebra v enem kosu, cena cca 150 eurov, delali so jih še leta 1980, ne verjamem pa da je bil kateri podeljen kakemu veteranu.

Moram povedat, da je prvi model danes skoraj nemogoče najti, že zgodnejši drugi model je zelo redek.

Slika
Collector
Moderator

Kraj: Cyberspace

OdgovorNapisal/-a RazY » 22.08.2007 18:39:17

No še eno uprašanje za collectorja..Koliko pa stane EKII verzija 57? In tudi EK 57, če obstaja?!
Hvala.
RazY

OdgovorNapisal/-a Valuk » 22.08.2007 18:41:49

Kaj misliš z EK57, če obstaja?
Valuk
Site Admin

OdgovorNapisal/-a Collector » 22.08.2007 19:04:26

Razy, obstajajo skoraj vsa bojna odlikovanja in medalje tretjega rajha v verziji 57.
Nemška vlada je leta 1957 sprejela zakon s katerim je dovolila vsem vojnim veteranom nosit odlikovanja, ki so jih osvojili med drugo svetovno vojno. Odlikovanja so bila enake oblike kot so bila med vojno le, da so bila brez svastike.
To je veljalo za vse stopnje železnih križcev, cene nižjih stopenj so nekje tretjino do polovico cene medvojnih.
V ta zakon niso padla strankarska in politična odlikovanja.
Zgodnji modeli, ki so bili dejansko podeljeni so prav tako zbirateljsko zanimivi kot tisti medvojni, velikokrat taka odlikovanja v zbirkah nadomestijo tiste težko dosegljive kose, ki imajo visoke cene.

Slika
Collector
Moderator

OdgovorNapisal/-a RazY » 22.08.2007 19:07:20

Ali ima kdo v svoji zbirki EKII verzije 57. In če ga ima kdo za prodati!... No sej vržem oglas med male oglase.
lp
RazY

OdgovorNapisal/-a Collector » 22.08.2007 20:24:36

Razy, imel sem nekoč vse tri stopnje: EK2, EK1 in RK v zbirki, sedaj več nimam nobenega. Najbolje je da pogledaš na ebayu, vendar ti predlagam da me prej kontaktiraš, ker je tudi ogromno ponaredkov 57 verzij.
Na hitro pa sem našel ta dva EK1 verzije 57, cena je od 85 do 90 Eurov.

http://www.german-historica.de/cgi-loca ... 0226&ln=de

http://www.german-historica.de/cgi-loca ... 7481&ln=de

Slika
Collector
Moderator

OdgovorNapisal/-a Valter » 27.08.2007 13:23:24

Collector, majhen popravek ali le dopolnitev.

Res obstajajo nekako tri kategorije RK 57, zgodnje, srednje in pozno obdobje. Na začetku in v sredi je bilo proizvajalcev več, ne le S&L, slednji pa jih fabricira še sedaj. Zadnjo enodelno verzijo bi jaz dal v 4. kategorijo oz. tip, torej:
1. tip 1957-sredi 60.let
2. tip 60. - 70. leta
3. tip 2. pol. 70. ih - 80. leta
4. tip (enodelni) 90. - danes

Taka klasifikacija se seveda razlikuje od proizvajalca do proizvajalca, večina jih je nehala delati RK-je (in druga odlikovanja iz 2.sv.v.) že nekje v 60.ih, 70. ih letih.

Kvaliteta je, kot običajno, z leti precej padla. Zgodnji RK-ji zlezejo tudi do 1000 in več evrov, novejši manj. Sam sem nedolgo nazaj kupil S&L iz 80.ih, tridelni, z nemagntnim jedrom. 230 evrov ali nekaj takega, zraven sem dobil še sliko s podpisom "prejemnika" (v narekovajih zato, ker zelo dvomim, da je točno ta križec nosil točno tisti tip s slike)

Slika

Cene EK2 57 so približno takšne kot originalov iz 2.sv.v. (kar je še razumljivo, saj je medvojnih primerkov bistveno več), EK1 pa nekoliko nižje. Spet je razlika v kvaliteti oz. starosti: zgodnji primerki lahko dosežejo in presežejo ceno medvojnih primerkov, pozni pa se dobijo že za 30,4o eu.

Je pa res, da je na ebayu in drugod na kupe ponaredkov (pravzaprav, skoraj vse, kar se prodaja pod oznako "1957" je naštancano včeraj, pa ne pri S&L-ju), najbolj razupit prodajalec je marlies1944.

Pa še nekaj: odlikovanja '57 niso bila nikoli nikomur uradno podeljena. Nobene ceremonije, zamenjave itd. Določene firme so jih le izdelale (in jih nekaj izdelujejo še sedaj) in vsakdo jih je lahko kupil. In nosil. Samo za pripadnike Bundeswehra je bilo približno določeno, kako jih lahko nosijo in ti se seveda niso smeli kititi s tujim perjem. O (ne)podeljevanju, ponovnem podeljevanju itd. je ogromno debate na WAF, podforum za odlikovanja 1957. Kogar zanima, bo tam izvedel veliko zanimivega.

LP, Valter
Valter

OdgovorNapisal/-a Collector » 27.08.2007 14:16:57

Ne vem kje si videl, da bi napisal, da je bil edini proizvajalec S&L??
Že, ko sem napisal 1.model sta bila navedena 2 primera: Schinkel, ki je med zbiralci najbolj priljubljen in najdražji in nato S&L.
Tip 2. in 3. kot pišejo na waf-u je narejen iz enakega orodja, pri kasnejših so malo slabši detalji in večji nanos barve.
Tridelni z nemagnetnim jedrom ne obstaja, vsaj 57 verzija ne, razen če ni proizvod stegemeira iz dortmunda.
Enodelni so odlitki iz srebra in niso bili nikoli podeljeni veteranom, to je bil proizvod za zbiralce.

Mairles je zlatar po poklicu in že veliko let dela reprodukcije.

Podelitvenih ceremonij za odlikovanja 57 ni bilo, ker bi potem bile te dva krat, zakon je bil sprejet z razlogom, da se vojnim veteranom prizna odlikovanja, ki so jih osvojili med vojno in zato da jih smejo nosit v bundeswehru. Prvi tipi so bilo podeljeni izključno veteranom, ki so služili v bundeswehru, potem je nekaj drugih tipov bilo podeljenih prav tako vojakom (veteranom) bundeswehra in civilnim veteranom.

Slika
Collector
Moderator

OdgovorNapisal/-a Valter » 28.08.2007 09:22:58

[quote="Collector"]Ne vem kje si videl, da bi napisal, da je bil edini proizvajalec S&L??

Nisem rekel, da si ti rekel, da je S&L edini proizvajalec. Ampak to sploh ni pomembno, s tem, kdo je kaj rekel in kaj ne, se ukvarjam po službeni dolžnosti, ne v okviru svojih hobijev :)

Tridelni z nemagnetnim jedrom ne obstaja, vsaj 57 verzija ne, razen če ni proizvod stegemeira iz dortmunda.

Mislim, in tudi na WAF se večina strinja, da so pozni S&L primerki (iz 80-ih, nekateri pravijo, da tudi iz poznih 70-ih) tridelni IN z nemagnetnim jedrom (medenina ali nekaj podobnega). Vendar pa zadeve okoli '57 odlikovanj niso tako dobro raziskane kot glede medvojnih odlikovanj, baje firma S&L (pa tudi druge) sploh noče dajati zbiralcem, raziskovalcem itd. nobenih podatkov.

Še enkrat glede podelitev: odlikovanja model '57 niso bila nikoli nikomur uradno podeljena (ne s ceremonijo ne brez nje). Bila so in so še na prodaj. Veteran si jih je lahko kupil in nosil, ali pa tudi ne. Le pripadnik Bundeswehra (ne vem, kako je bilo s policijo, gasilci in drugimi uniformiranci) je, če je hotel nositi odlikovanja iz 2. sv.v., nositi model '57. Ni pa jih bil dolžan nositi. Kupili pa so jih lahko tudi drugi - svojci, zbiralci, kdorkoli. Ko sem bil par let nazaj v Nemčiji, sem jih videl v neki zlatarni in bi jih lahko mirno kupil, a me takrat še niso zanimala, poleg tega so bili to zadnji primerki (bleščeče lakirani) in sem denar raje porabil za medvojne kose (v drugi štacuni). Zato ne moremo reči, da so bili kateri koli primerki (zgodnji ali poznejši) podeljeni temu ali onemu. Res pa je, da so zgodnje priemrke v glavnem kupovali veterani za lastno nošnjo, poznejše pa vse bolj zbiralci. Torej, zgodnji RK '57 je bil (skoraj) gotovo v rokah ali na vratu veterana (čeprav mu ga ni nihče "podelil"), medtem ko so pozni in najpoznejši primerki skoraj izključno le zbirateljski predmet. čeprav je treba vedeti, da gre še vedno za "uradno" obliko državnega odlikovanja, pravni status primerkov, ki jih S&L prodaja danes, ni nič drugačen od onega iz leta 1957. Zato se mora vsak sam pri sebi odločiti, ali bo ta ali oni primerek štel za "original", "veteranski kos" ali kaj drugega. O tem si tudi Nemci sami niso čisto na jasnem. :D
Valter

OdgovorNapisal/-a Collector » 28.08.2007 09:51:10

Pardon, potem je prišlo do nesporazuma, midva se ne bova kregala zaradi enega lapsusa :D

Veterani so s sprejemom tega zakona dobili pravico nosit odlikovanja, ki so jih osvojili med 2SV. Obstaja seznam nosilcev, ki so služili v Bundeswehru in so dobili RK v prvi rundi, ne spomnim se koliko jih je bilo, mislim pa, da okoli 160, bil je tudi objavljen seznam. Kasneje pa so si jih lahko kupili tudi nosilci, ki so bili civili. Nosili so jih običajno ob kakih ceremonijah ali pogrebih.
Po nemškem zakonu lahko vsak producira odlikovanja tipa 57, zato težko povedati kaj je original in kaj ponaredek. O tem se da prebrat več na waf-u. Za original se nekako štejejo tisti kosi, ki so bili nošeni s strani veteranov ali pa vsaj proizvedeni v tistem času okoli leta 1960, pri tem je spet mnogo različnih mnenj.

Ne vem, poleg tega, da sem prebral ogromno o teh RK-jih, nisem zasledil, da bi bil trodelni z nemagnetnim jedrom, proizvod firme S&L. Razen če niso fantje na WAF-u pogruntali kaj novega. :)

Slika
Collector
Moderator

OdgovorNapisal/-a Valter » 30.08.2007 08:02:57

No, mislim, da se strinjava v (skoraj) vsem! :D Za uradne podelitve večina (tudi nemcev) trdi, da jih ni bilo, ampak takrat tudi mene še ni bilo, tako da ne bom trdil. Je pa zelo možno, da so veteranska združenja organizirala kakšno neformalno podelitev. Vedeti moramo, da je bil leta 1957 spomin na vojno in junaštva še kako živ (čeprav ga je uradna oblast skušala na vse načine potlačiti), veliko ujetnikov se je vrnilo iz ruskega ujetništva šele leta 1954, 55, med njimi tudi taki heroji, kot najuspešnejši lovski pilot vseh časov Erich Hartmann (ki je pozneje tudi služil v Bundeswehru).

En nemagnetni tridelni S&L je ravnokar na WAFu, predstavljen kot tipičen pozni primerek:

http://www.wehrmacht-awards.com/forums/ ... p?t=237843
Valter

OdgovorNapisal/-a Collector » 30.08.2007 10:00:58

Ja sem ravno prebral, očitno jih je S&L delal kot po tekočem traku iz vsega kaj je bilo pri roki.
Sem bral da je G. Stimson pred leti (cca 1970-80) kontaktiral firmo S&L in jih povprašal ali mu lahko naredijo večjo količino RK-jev. Odgovor, ki ga je dobil se je glasil: ali ga hočete s svastiko ali brez tj.57. :?
S&L je po vojni veselo štancal RK-je v komercialne namene, od originalov jih je težko ločit oz. brez zelo detaljne slike je to nemogoče. Edina razlika so flawsi oz. poškodbe, ki so se naredile zaradi poškodbe/obrabljenosti orodja. Danes, kar nekaj takih RK-jev kraljuje kot "Highlight" marsikaterih zbirk.

Slika
Collector
Moderator

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost