bili so težki časi

OdgovorNapisal/-a pico_pek » 25.03.2007 18:58:42

kot eno zanimivost, ki sem jo opravil prejšnjo leto in je bil danes čas da napišem tele spomine iz lista na računalnik.......

Spominjam se propad stare Jugoslavije, nato kapitulacija Nemčije leta 1945. Kot so v stari Jugoslaviji bežali oficirji v gozdove, si trgali iz bluz epolete. Navadni vojaki so prosili za civilne obleke, da jih Nemci en bi ujeli. Gotovi so imeli to srečo, mnogi so hiteli domov, če je v bližini bila njihova domačija, da so se rešili nemškega ujetništva. Žal mnogi pa niso imeli te sreče. Nemci so jih ujeli in morali so v taborišča, ali pa delati v Nemčijo na kmete. Tudi to je resnica, da se mnogi niso več vrnili, ker so se poročili z časom tam v tujini. Tudi mnogi so pa žal zaradi težkega dela, slabe prehrane umrli. Takšna je bil usoda stare Jugoslavije.

Tudi Nemški škorenj je podlegel premoči tujih sil in mirovna pogodba je bila napisana, ni pa bila napisana usoda mnogih beguncev, ki so hiteli proti avstrijski meji. Vila se je Cankarjeva procesija lačnih, bolnih, ranjenih, tudi civilno prebivalstvo je bilo med njimi, zlasti žene oficirjev. Gledal sem to žalostno procesijo, ki je hitela usodi naproti. Tisti, ki so opešali so pustili vozove, konje, mule, osle jih spregli, da so se pasli po sadovnjakih. Tudi pri nas je bilo mnogo konj, mul, osličkov okoli hiše. Tam je ležal prevrnjen voz, zopet drugje naložene cele bale blaga in razne opreme. Največ je bilo orožja, ki so ga metali stran. Gotovi pa so ga obdržali za osebno obrambo, če jih kje napadejo partizani. Osebno se spomnim, ko so granate letele iz enega hriba na drugi hrib. Slišalo se je:»Ustaš, udaj se!« Zopet z druge strani: Ne dam se partizanom! To je trajalo le nekaj dni. Ostal pa mi je živ spomin, ko se je na naše dvorišče pripeljal lep avto mercedes. Iz njega je stopil ustaški general. Jaz sem ravno prišel iz hleva in je v hrvaškem jeziku dejal: E ti, pridi sem, si sam? Jaz odgovorim: Ne, imam še mamo in očima. General odgovori: Pokliči mamo. Mama je prišla na dvorišče. General je prosil za malo kruha, masti on pa je nam na skedenj postavil svoj avto mercedes. Meni pa je podaril srebrno, okovano pištolo in škatlo nabojev. Rekel mi je: Hrani to od mene za spomin, vedi mene več ne bo, ti boš imel to za spomin od ustaškega generala. Nisem se upal vprašati, kako se imenuje, ker me je bilo strah. Očim se je skril, ker so ustaši kar pobijali, klali ljudi, če jim nisi bil po naklonjenosti, da jih nisi pogostil. Najstrašnejši so bili Mongoli, ki so služili ustaški vojski, posiljevali so ženske, jim rezali prsa, da je bil strašen krik. Mojo mamo so hoteli posiliti, jaz pa sem hitel ves objokan generalu, ki je sedel na klopi ter ga povedel v sobo. Zadnji čas je rešil mater, njega pa na dvorišču ustrelil. Vesel sem bil, da je mama ostala živa. Otroci smo vlačili skupaj orožje, čeravno je od očetov tudi palica pela rekoč: Pustite orožje na miru, ker je nevarno.

IZ koroških gozdov so sprva pridrveli srbski partizani, ki niso poznali usmiljenja. če nisi dal kar si imel ti je nastavil puško in rekel: «Ubijem te ako ne daš«. Še to bom povedal, krava je imela 14 dni starega telička katerega so odvedli ter zaklali. Jaz nisem skrival pištole, sem bil pač še otrok. Partizan mi jo je vzel, me brcnil v zadnjico rekoč: »To ni za tebe«. Avto so odpeljali iz skednja ter še vse ostali kar smo imeli vojaško ter tudi civilno. Ko so prišli za njimi slovenski partizani je bilo drugače. Postala je svoboda.

Intervju sem izvedel pri koroškemu narodopiscu Viktorju Levovniku iz Selovca pri Bukovski vasi. Na koncu mi je še pripomnil: »Žal sedaj sem že obrnil 75 list knjige in pri pisanju delam napake, ker mi prsti pritisnejo napačno tipko, za to lepo prosim za razumevanje«.
pico_pek

OdgovorNapisal/-a volk » 27.03.2007 19:26:03

Hotel sem te samo pohvaliti za zapis. Zelo pohvalno, da zbiraš tudi pričevanja in ne samo materiala. Material ostane, pričevanja pa zbledijo. Bravo!
volk

OdgovorNapisal/-a pico_pek » 27.03.2007 19:32:19

zaradi zanimanja za te stvari imam nekaj kar bi vas mogoče zanimalo. Gre za skupek spiskov, ki so nastali na podlagi dogajanj med ww2 ki jih opisuje moj ded.

Vse skupaj se je začelo ko je bil prisiljeno mobiliziran v nemško vojsko, kjer je bil poveljnik panzer divizije. Leta 1944 je odšel na dopust, od koder je tudi ušel k partizanom ter se boril na strani pravice. V svojih spominih pa opisuje naslednje:
Od julija 1944 je bil borec Vzhodnokoroškega odreda, marca 1945 pa je bil na Svinji planini ranjen in ujet. Nemci so ga matretirali in odpeljali na gestapo v celovec, nato pa je moral zaradi zastrupitve v celovško bolnišnico, kjer so mu amputirali nogo. Izdana je bila tudi tiralica (katere na žalost nimam) ker je veljal za visokega človeka ki je strah in trepet na Peci. Osvobodila ga je zavezniška vojska. V invalidskem domu v Ljubljani se je usposobil za telegrafista in nato je v tej stroki služboval na železnici. Prejel je več odlikovanj, kot so: 3 medalje za hrabrost, 1 medalja za zasluge za narod, 1 orden za zasluge za narod 3 reda, ter medalja dela, ter še nekaj medalj osvobodilne fronte !!!! Na veliko forumih sem že dal takšne ponudbe in je bil odziv kar zelo lep. Cena enega izvoda je 8,5€ + poštnina. Tole temo sem pa obudil zaradi velikega zanimanja za te stvari.
pico_pek

s

OdgovorNapisal/-a starababa » 03.04.2007 14:36:07

Kako se piše ta strah in trepet?
starababa
Moderator

OdgovorNapisal/-a pico_pek » 03.04.2007 14:57:18

Lesnik Franc
pico_pek

Ne tako!

OdgovorNapisal/-a tooo6156 » 06.04.2007 21:17:55

V sicer zanimivem prispevku se govori neumnosti - fantje ne tako...

Slovenec ni nikoli poveljeval panzerdiviziji. Nemska divizija je v svojih najboljsih casih stela tudi cca 19000 moz.( Primer HOHEHENSTAUFEN 9. SS
PANZER DIVISION 11.junija 44, pred odhodom v Normandijo.Komandant Wilhelm Bittrich. ss obergruppenfurer kar je generalski cin).Bodimo bolj resni ,saj gre za kar vredu forum,ki ga je skoda pokvariti z neumnostimi.

lp
tooo6156

OdgovorNapisal/-a BHIR4 » 07.04.2007 11:35:36

Pravljica? :?

Never interrupt your enemy when he is making a mistake. - Napoleon Bonaparte
War would end, if the dead could return. - Stanley Baldwin
If we don't end war, war will end us. - H. G. Wells
http://www.vas-soca.si
BHIR4
Faca moderator

Kraj: 93. ID KMDO - Lager Vrsnik

OdgovorNapisal/-a pico_pek » 09.04.2007 15:21:16

ne vem zakaj, bi si tole vse skupaj izmišljeval? ko je prišel v nemško vojsko je znal tekoče govoriti nemško, zaradi katerega je tudi napredoval, dodal bom tudi sliko, ko je bil v nemški oficirski uniformi. ni moj namen se tukaj kregat levo in desno, ampak hotel sem dodati eno zaniimivost, katero pa mnogi obrnete v nekakšno neumnost ali pravljico, če tele stvari niso dobrodošle na forumu glede katerih bi lahko postopali iz drugačnega zornega kota, pa lahko moderator zapre tole temo ter se mnogo kdo malo vpraša pa pri sebi razmisli če je prav da se za vsako stvar mečejo neumesne pripombe.

Slika
pico_pek

Navaden soldat

OdgovorNapisal/-a tooo6156 » 09.04.2007 18:26:45

Pico pek. zdravo!

Ceprav je v tvojem odgovoru nekaj uzaljenosti,bi vseeno se malo pokomentirali prilozeno slikico. Na njej je v svecano ali izhodno t.i. waffenrock bluzo, oblecen moz z cinom navadnebga vojaka(grenadir,schutze,kanonir,pionire itd.)karkoli od rodov je pac sluzil.Lahko da ima na rokavu se kak vinkel, ki ga ni videti,vendar to tu ne igra vloge,saj gre se vedno za vojaski cin(gefreiter,obergefreiter).
Res,da je ze Napoleon izjavil,da se v tornistru vsakega njegovega vojaka skriva Marsalska palica,kar naj bi pomenilo da lahko vsak vojak prileze po lestvici cinov visoko kamorkoli,(enako naj bi veljalo tudi za Wermacht itd. kot so radi poudarjali)trdim, da nasega moza s slike caka
dolga,dolga strma pot do poveljevanja panzer diviziji........

Pa brez zamere tooo6156
tooo6156

OdgovorNapisal/-a pico_pek » 09.04.2007 18:50:56

poglej, jsts em vam povedal to kar sem slišal od babice, samo pa saj veš kako je, nekdo si lahko malo namisli in to je to, v glavnem bil je v panzer diviziji, glede poveljšništva sem pa tudi sam malo skeptičen, tako da, vsak ima malo po malo prav, jst pa ne bom nikoli izvedel resnice

hvala
pico_pek

a je danes 1 april

OdgovorNapisal/-a starababa » 09.04.2007 19:49:06

Vse skupaj se je začelo ko je bil prisiljeno mobiliziran v nemško vojsko, kjer je bil poveljnik panzer divizije. Leta 1944 je odšel na dopust, od koder je tudi ušel k partizanom ter se boril na strani pravice. V svojih spominih pa opisuje naslednje:

Ta je pa dobra, poveljnik divizije!!! Leta 1944 je bil navaden "gušter" in kaknonfoter. Poveljnik latrine ali pa morebiti kakšne karjole! Daj Picopekar zdaj ga pa že malo lomiš!!!
starababa
Moderator

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov